Geri Anasayfa

Masaüstüne Dön

Sıva Kurutmanın Yararları

Sıva Kurutmanın Yararları

Sıva Kurutmanın Yararları özellikle yeni yapılan inşaatlarda kendisini göstermektedir. Sıva kurutma uygulaması mutlaka sıva nem alma kurutma cihazı ile olmalı.

Yeni yapılan inşaatların zamanında teslim edilmesinde büyük rol oynayan sıva kurutma işlemi günümüzde artık sıva kurutma cihazlarından faydalanılarak kısa sürede yapılmaktadır.

Sıva kurutma inşaat sektöründe özellikle yeni bina yapımında oldukça önemli bir adımdır. Sıvanın doğru ve zamanında kurutulması hem binanın yapımının ilerlemesi hem de binanın sağlıklı olması açısından son derece önemlidir.

Eski zamanlarda yeni yapılan inşaatlar sıvanın kuruyabilmesi için genelde yaz aylarında yapılmaya başlanırdı. Sıvanın kuruyabilmesi için beklemek durumunda kalınır ve mümkün olduğunca güneşin ısısında faydalanılarak sıva kurutulurdu.

Tabii ki bu şekilde uygulanan bir yöntem ile sıvanın kuruması 4 – 5 ay gibi inanılmaz bir zaman almaktaydı. Bu durumda inşaatın tamamlanma süresini oldukça uzatmaktaydı.

Sıvanın kuruması esnasında sıvanın üzerine yapılması gereken boya, parke döşemesi vb. işler bekletilir hatta imalatlarına bile başlanılmazdı.

Çünkü havalar kötü gitmeye başlarsa inşaatın tamamen tehlikeye girme riski her zaman vardı.

Ancak günümüzde artık sıva nem kurutma işlemi bu kadar uzun beklemelere ve çeşitli eski yöntemlere gerek kalmadan yapılabilmektedir.

Tabii ki bu durumun bu hale gelmesinde ki en önemli gelişme teknolojinin gelişmesi ve gelişen teknolojinin inşaat sektörüne de yansıması sayesinde meydana gelmiştir.

Günümüzde artık sıvanın kuruması için 4 – 5 ay beklemeye gerek kalmamaktadır. Sıvanın kurutulabilmesi için üretilen kurutma cihazları sayesinde alanın büyüklüğüne göre değişkenlik gösteren ancak maksimum 1 ay gibi eskiye göre oldukça kısa bir sürede kurutma işlemi gerçekleştirebilinmektedir.

Sıva nem kurutma işlemi için kullanılan kurutma cihazları sıvanın üzerinde kontrollü, hızlı ve sağlıklı bir üfleme gerçekleştirerek tüm alanın aynı zaman dilimi içerisinde fonksiyonel olarak kurumasını sağlamaktadır.

Bu işlemi yapmak için üretilmiş olan kurutma cihazları yüksek üfleme gücü ve güçlü motoru sayesinde gerektiğinde hiç çalışmasına ara vermeden saatlerce aynı performans ile üfleme gücüne sahip olarak tasarlandığından, eski zamanlarda 4 – 5 ay süren sıvanın kurutulması işlemi kurutma cihazı sayesinde maksimum 1 aya kadar indirgenmiştir.

Sıva nemi kurutma işlemi esnasında yararlanılan kurutma cihazları taşınabilir olması, yüksek üfleme gücü, fonksiyonel çalışması ve az enerji tüketmesi ile kısa sürede inşaat sektörünün aranan cihazı olmuş ve inşaatlar kurutma cihazı sayesinde beklenen ve tahmin edilen sürelerden çok daha kısa bir süre içerisinde tamamlanır hale gelmiştir.

Sıva kurutmanın faydaları içerisinde sayabileceğimiz bir diğer konu ise sıvadan sonra uygulanacak olan malzemelerin doğru bir kurutma uygulaması sayesinde daha kolay ve daha güvenli bir şekilde işlevlerini yerine getirebilmeleridir.

Sıva uygulamasından sonra uygulanacak olan yalıtım, boya, duvar kâğıdı ve görsel olarak kullanılabilecek olan parke taşlarının sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirebilmeleri için kurutma işlemini sağlıklı ve kontrollü yapılması gerekmektedir.

Kurutma işleri sağlıklı ve kontrollü bir şekilde yapılmadığı durumlarda sıvanın üzerine uygulanan ve yukarıda saymış olduğumuz yalıtım, boya, duvar kâğıdı vb. malzemeleri işlevlerini yerine getiremeyecekleri gibi özellikle boya ve duvar kâğıdı malzemelerinde kabarmalar meydana gelecek ve bu durum binanın kötü bir görüntüye sahip olmasına neden olacaktır.

Bu yüzden kurutma işlemlerini muhakkak sıva kurutma cihazı aracılığıyla yapmak gerekmektedir.

Cihaz aracılığı ile yapılan kurutma işlemi sonrasında yapılacak olan uygulamalar sağlıklı olacağı gibi, binanın ilerleyen zamanlarda nemlenme sorunu ile karşılaşmasına da engel olacaktır.

Sıva kurutmanın yararları içerisinde sayabileceğimiz pek çok konu bulunmaktadır. Ancak en önemli iki konu başlığını sizler için açıklamaya çalıştık.

Eğer inşaat sektöründe iseniz ve yeni bir bina yapma düşüncesi içerisindeyseniz sıva uygulamanızdan sonra hemen kurumasını sağlamanız yukarıda saymış olduğumuz olumsuzluklar ile karşılaşmanızı engelleyeceği gibi, yapmış olduğunuz binayı daha erken bir zaman diliminde tesliminizi de sağlamaktadır.

#sıvakurutmanınyararları #sıvakurutma #sıvanemkurutma #sıvakurutmacihazı

Yazı Tarihi : 21 03 2022 Eklenmiştir
Yazı Hiti: " 3188 "  Defa Okunmuştur.

Bize Ulaşın