Geri Anasayfa

Masaüstüne Dön

Sıva Kurutmanın Faydaları

Sıva Kurutmanın Faydaları

Sıva Kurutmanın Faydaları içerisinde en başta saymamız gereken bir inşaatın zamanında ve sağlıklı bitirilmesinden en önemli etken olduğudur.

Sıva nem kurutma işlemi gerek iç cephe gerekse dış cephe olarak tamamlandıktan hemen sonra başlanması gerekmektedir.

Sıvanın kontrollü, hızlı ve sağlıklı bir şekilde kurutulması esastır. Sıva kurutma yapabilmek için özellikle inşaat sektörü genelde yaz aylarında inşaatları yapmayı tercih etmektedir.

Bu durumun sebebi hem dış cephe için yapılan sıvayı yağmurlardan korumak hem de dış cephe sıvasını güneş ısısı ile kurutmaya çalışmaktır.

Ancak bu uygulanan yöntem yağmurlardan kaçmak kısmında doğru olsa da güneş ısısı ile sıva kurutma kısmı son derece yanlıştır.

Güneş ısısı özellikle dış cephe gibi binanın tamamını kurutma için yetersiz kalacaktır.

Bunun sebebi güneş ısısının tüm dış cepheye aynı sıcaklıkta gelmemesi ve bir tarafından diğer taraftan çok daha fazla kuruyup, diğer tarafından bir o kadar yaş kalmasıdır.

Sıva nasıl kurutulur sorusuna verilecek en iyi cevap ise sıva kurutma cihazı ile kurutulur olmalıdır.

Sıva kurutma cihazları yüksek ve kontrol edilebilir üfleme gücü sayesinden istenildiğinde tüm sıva yapılan alana eşit ısı verebilmekte ve tüm sıva yapılan alan kontrollü ve aynı anda kurutulabilmektedir.

Sıva kurutma cihazı kullanılarak kurutulacak bir sıva uygulamasının ilerleyen zamanlarda dış etken olarak adlandırdığımız iklim koşullarından dolayı herhangi bir nemlenme sorunu ile karşılaşma olasılığı oldukça düşük olmaktadır.

Sıva uygulamasından sonra binanın yalıtım sisteminden tutun da görsel anlamda binanın güzel görünmesini sağlayacak boya ya da görse taşların yapılacağı düşünüldüğünde binanın sıvasının uygun bir şekilde kurutulmaması sonrasında uygulanacak olan bu malzemelerinde hasar görmesine ve deforme olup kullanılamaz duruma gelmesine sebep olacaktır.

Sıva kurutma işlemi eski yöntemler olarak adlandırdığımız güneş ısısı ile kurutma ya da kendi kendine kurumasını bekleme hem diğer yapılması gereken işlerin beklemesi hem de zaman kaybı anlamına gelecektir.

Bu yüzden hemen hemen tüm inşaat sektörü tarafından kabul gören sıva kurutma cihazı kullanımı sizlere hem vakitten hem de nakitten kazandıracaktır.

Sıva nasıl kurutulmalı sorusuna verilecek cevap ise kurutma cihazının sıva üzerinde bulunan yaşlığı almak için uyguladığı kontrollü ancak etkili ısı gücü ile kurutulmalıdır olmalıdır.

Bu sayede sıva yapılan alanın tamamı kurutulmakta ve ilerleyen zamanlarda sıva üzerine uygulanacak olan boya ya da duvar kâğıdı uygulamalarında istenmeyen kabartılar, dökülmeler olması engellenmektedir.

Sıva kurutmanın faydaları arasında sayabileceğimiz bir başka önemli konu ise ısı maliyetidir.

Bilindiği gibi sıva uygulaması yapıldıktan sonra binanın soğuk ya da sıcağa karşı alınan önlemi olan yalıtım malzemesi kullanılmaktadır.

Eğer sıva düzgün ve olması gerektiği şekilde bir kurutma cihazı yardımı almadan kurutulup yaş sıva üzerine yalıtım malzemesi uygulanırsa uygulanan yalıtım malzemesi kısa sürede deforme olacak ve hiçbir şekilde işlevini yerine getiremeyecektir.

Bu durum kendini uygulamanın yapıldığı anlarda hemen değil, ilerleyen zamanlarda kendisini gösterecek ve bu ilerleyen zamanlarda kendisini göstermesi binayı kullananlar tarafından ancak ekstra masraflar yapılarak çözülebilecektir.

Bu tarz bir ısı sorunu ile karşılaşılmak istenmiyorsa sıva muhakkak bir sıva kurutma makinesi ile kurutulmalı ve kuruduğundan emin olunduktan sonra yalıtım malzemeleri eklenmelidir.

Sıva nem kurutmanın faydası konusuna ekleme yapacağımız bir başka fayda ise binanın özellikle dış etken olarak adlandırdığımız yağmur, kar, fırtına, tipi vb. zorlu hava koşullarına karşı dayanıklılığıdır.

Eğer sıva yapım aşamasında iken iyi kurutulmadı ise bu tarz zorlu hava koşulları özellikle binanın dış cephesini oldukça zorlayacak ve hatta bina dış cephesinde şekil bozukluklarından tutunda farklı kötü görüntülere sebep olacaktır.

Ayrıca sıva üzerine uygulanan boya ve yalıtım malzemeleri de zarar görecektir.

Sıva kurutmanın faydaları arasında daha pek çok şey sayılabilmektedir.

Ancak bir bina için sıvanın sağlıklı, kontrollü ve hızlı bir şekilde kurutulması ayakta kalmasını sağlamakta ve uzun yıllar boyunca herhangi bir tadilat gerektirmeden kullanılabilirliğini devam ettirmesini sağlamaktadır.

#sıvakurutmanınfaydaları #sıvakurutma #sıvanemkurutma #sıvakurutmacihazı #sıvanemkurutmacihazı

Yazı Tarihi : 21 03 2022 Eklenmiştir
Yazı Hiti: " 3974 "  Defa Okunmuştur.

Bize Ulaşın